„Edukacja prawna jest kluczowa dla budowania społeczeństwa obywatelskiego, kształtowania prawidłowych postaw i budowania szacunku do prawa. Jest filarem nowoczesnego społeczeństwa, świadomego swoich potrzeb i praw. To inwestycja, która zwraca się całemu społeczeństwu. Edukacja Prawna pozwala dzieciom na sprawne funkcjonowanie w dorosłym życiu i jest pomocna w unikaniu zagrożeń i problemów”.
adw. Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
I edycja akcji #BajeczniAdwokaci odbyła się w kwietniu i maju 2023 r.
Zajęcia w przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych opierały się na książce „Leśne sprawy Misia Adwokata”.
W akcję zaangażowało się ok. 1600 adwokatów i aplikantów adwokackich. O przygodach mieszkańców bajkowego lasu, gdzie opiekę prawną sprawuje Miś Adwokat, usłyszało 120 tysięcy dzieci.
Spotkania z Bajecznymi Adwokatami odbywały się także w prawdziwym lesie – na przykład w leśnym przedszkolu „Cuda na kiju” w warszawskim Wawrze – a Miś Adwokat zawędrował aż do Polskiej Szkoły im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, gdzie spotkał się z 1 szo, 2-go i 3-cio klasistami.
Dzieci reagowały żywo na historię o Wilku, który popada w kłopoty, z których wyciąga go Miś Adwokat. Ale zadawały także zaskakujące pytania: „Czy adwokat zajmuje się adwokacją?”, „czy w todze można pójść na Wigilię?”, „czy toga może być różowa?”
Nie byłoby akcji Bajecznych Adwokatów, gdyby nie książeczka, która powstała na zamówienie Naczelnej Rady Adwokackiej. Bajkę o Misiu Adwokacie napisała Ewa Ruszkiewicz z piszemybajki.pl, ilustracje stworzyła Zuzanna Kledzik.
W każdej odwiedzonej grupie Bajeczny Adwokat zostawiał książeczkę, by młodzi Czytelnicy mogli do niej wracać, dzieci otrzymywały też zakładki do książki na pamiątkę. Książeczki zapewniła Naczelna Rada Adwokacka.
Fundacja Adwokatury wspiera akcję #BajeczniAdwokaci ze względu na jej edukacyjny charakter i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Bajka została doceniona przez dr Hannę Machińską (b. zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich), która zaliczyła książkę do alternatywnych lektur obowiązkowych, uznając ją za pomocną w rozwoju poczucia obywatelskiego, świadomości prawnej i pozwalającą dzieciom być lepszymi ludźmi.