„Młoda Palestra” w wersji papierowej w sklepie Fundacji Adwokatury

„Młoda Palestra” – pismo aplikantów adwokackich – w wersji papierowej dostępne jest za pośrednictwem internetowego sklepu Fundacji Adwokatury (sklep.adwokatura.pl)

Kwartalnik aplikantów adwokackich o nazwie „Młoda Palestra” po raz pierwszy ukazał się w Krakowie w styczniu 1929 r. nakładem Rady Naczelnej Stowarzyszenia Kandydatów Adwokackich Małopolski i Śląska Cieszyńskiego. Pismo powstało na mocy jednomyślnej uchwały II Walnego Zjazdu Kandydatów Adwokackich Małopolski i Śląska Cieszyńskiego, który odbył się we Lwowie 18-19 listopada 1928 r. Celem pisma było ilustrować rozwój życia całej aplikacji polskiej.

Tytuł został wskrzeszony w 2012 r. przez aplikantów Izby Adwokackiej w Warszawie, a pomysłodawcą był adwokat Andrzej Chudy. Tym razem wydano pięć numerów, z nowoczesną szatą graficzną i nowatorskim podejściem do odbiorcy. Zamieszczane teksty miały charakter nie tylko prawniczy, ale dotykały także ówcześnie bieżących tematów; jeden z numerów był w całości poświęcony wywiadom z kandydatami na funkcję dziekana Izby Adwokackiej w Warszawie. Ostatni numer ukazał się w 2014 r.

Mając wzgląd na piękną historię tego periodyku, aplikanci adwokaccy Izby Adwokackiej w Warszawie w 2015 r. zdecydowali się na wznowienie wydawania „Młodej Palestry” w kształcie dopasowanym do współczesnych realiów.

Od 2016 roku projekt został wsparty środkami z Naczelnej Rady Adwokackiej. Wersją podstawową czasopisma jest wersja elektroniczna. Jednocześnie tytuł ukazuje się w wersji papierowej nakładem 100 – 400 egzemplarzy. Pismo jest dostępne za pośrednictwem strony sklep.adwokatura.pl

„Młoda Palestra” jest obecnie kwartalnikiem podzielonym na 5 działów, które odpowiadają strukturze egzaminu adwokackiego i składa się z działu: karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego oraz etyka i pozostałe gałęzi prawa. Autorami publikowanych tekstów są aplikanci z wszystkich izb adwokackich w Polsce, co podkreśla ogólnopolski zasięg czasopisma. Periodyk realizuje zasadę: 80/20, a więc 80% treści ma charakter naukowy, zaś pozostała część dotyczy wydarzeń związanych z życiem zawodowym aplikantów. „Młoda Palestra” to nie tylko czasopismo naukowe (docelowo planowane jest nadanie statusu czasopisma naukowego), ale także partner ważnych wydarzeń z życia adwokatury, takich jak konferencje naukowe, warsztaty czy też wydarzenia integracyjno -kulturalne.

Początkowo, autorami tekstów byli tylko aplikanci adwokaccy z terenu Izby warszawskiej i taki też był zasięg czasopisma. Obecnie publikowane są artykuły pióra aplikantów ze wszystkich izb adwokackich w Polsce.

Redaktor naczelny pisma oraz skład redakcji są wybierani na roczne kadencje.
Strona pisma: mlodapalestra.pl